Yerli hava savunma füzeleri seri üretime geçiyor: Resmi imzalar atıldı

DHA

Türkiye, savunma sanayisinde giriştiği büyük çalışmalarla gururlandırmayı sürdürüyor.

Hava ve füze savunma sistemleri Siper Ürün-1 ve Hisar, seri üretime geçiyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Nuri Demirağ Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seri üretim sözleşmesi imza töreninde konuşan Yaşar Güler, Türkiye’nin yerli teknoloji hamleleri doğrultusunda kritik teknolojilerin üretim üssü haline geldiğini söyledi.

Yerli imkanlarla geliştirilen bölge ve hava füze sistemi Siper’in sahip olduğu uzun menzil yeteneği ile alanındaki ihtiyaçları karşılayacak kritik önemde bir proje olduğunu belirten Güler, Siper siteminde kullanılacak Hisar füzesinin de azami oranda milli olarak geliştirildiğini aktardı.

“Savunma kapasitemizi daha güçlü seviyelere taşıyoruz”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) acil sistem ihtiyaçlarının karşılanacağını bildiren Güler, “Karada, denizde ve havada ülkemizin güvenliğini sağlamak, asil milletimizin hak ve menfaatlerini korumak için böylesine önemli projelerin sayısının daha da artırılması ve kahraman ordumuzun envanterine dahil edilmesi bir tercih değil, zorunluluktur. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şiirindeki veciz sözünden hareketle, yurdumuza alçakları uğratmamak için bir yandan göğsümüzü siper etmeye daima hazır beklerken aynı zamanda Siper gibi silah ve sistemlerimizi üreterek savunma kapasitemizi daha güçlü seviyelere taşıyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı’ hedeflerimiz doğrultusunda ecdadımıza yakışır yeni başarıları, tarihimizin altın sayfalarına yazacağımızdan, Cumhuriyetimizin ikinci asrını aynı zamanda ‘savunma sanayii yüzyılı’ yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“Bunu üretebilen ülke sayısı 10’u geçmiyor”

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ise son zamanlarda Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilen ürünlerin dünyanın dikkatini çektiğini söyledi.

Hava savunma sistemlerini yerli şekilde üreten ülke sayısının 8-9 civarında olduğunu kaydeden Görgün, “Bunu üretebilen ülke sayısı 10’u geçmiyor. Katmanlı hava savunma sistemini üretebilen, yani her bir katmanda ürünü yerli milli ülke sayısı da 5’i geçmiyor. Dolayısıyla biz emin adımlarla, doğru adımlarla ve kararlı bir şekilde ilerleyerek devam ediyoruz. Buradaki en büyük teşekkür, en büyük destekçimiz cumhurbaşkanımıza. Tüm projelerimizde ortaya koyduğu irade, bizlere verdiği motivasyon ve tüm kurumların koordineli bir şekilde çalışmasıyla böyle başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

İmza törenine Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Milli Savunma bakan yardımcıları ve savunma sanayisi sektör temsilcileri katıldı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x