Sosyal medya platormu X’te büyük tuzak

Son dönemde eski adı Twitter olan X adlı sosyal medya platformunda devlet kurumlarının logoları kullanılarak verilen reklamlarla yapılan dolandırıcılık arttı.

Bazı bankaların yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) logolarının yer aldığı sahte ilanları yayınlayan X’e kamu otoriteleri tarafından müdahale edilmemesi dikkat çekiyor.

Süreç şöyle ilerliyor: Vatandaş ‘bankanın uygulamasına girdim’ sanarak tüm bilgilerini giriyor. Ekranda bilgileri gören dolandırıcı aynı zamanda ikinci bir bilgisayardan bankanın gerçek mobil şubesine giriyor.

Banka tüketicinin cep telefonuna bir şifre gönderiyor. Tüketici, o şifreyi de dolandırıcının ekranına yazdığında dolandırıcı gerçek banka hesabının bulunduğu sayfada o şifreyle hesabı boşaltabiliyor ayrıca kredi çekip borçlandırabiliyor.

Sosyal medya işletmecileri de bu ilanları yayınlayarak yüz binlerce insanı tehlikeye sokuyor. Bu kadar rahatlıkla bu tür yanıltıcı ilanları verenlerin önlenmesiyle ilgili bir denetimin mekanizması olmasını gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, ilgili kurumların X benzeri platformlara ceza vermesi gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x