İstanbul düğümü bu pazar çözülecek

Mehtap Gökdemir – Değişimcilerin desteklediği Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ve Genel Merkez’in desteklediği Cemal Canpolat’ın il başkanlığı için yarışacağı kongrede başa baş bir mücadele yaşanabileceği ifade ediliyor. Kongrenin sonucunu Kadıköy, Esenyurt ve Gaziosmanpaşa’daki “kararsız” delegenin belirleyeceği belirtiliyor. 

Kongrede 655 delege oy kullanacak. Genel Merkez kaynakları Canpolat’ın bir adım önde olduğunu ve 342 ya da 350 delegenin oyunu alacağını iddia ederken, değişimciler ise Çelik’in 380 delegenin oyu ile ipi göğüsleyeceğini öne sürüyor. 

Kongreye katılması beklenmeyen Kılıçdaroğlu bazı temaslarda bulunmak üzere bugün İstanbul’da olacak. Kılıçdaroğlu’nun kongreden önce İstanbul’a gelmesinin “sembolik” önemi olduğuna işaret eden kurmaylar, “Kongre sürecini yakından izliyor. Bu delegeye bir mesajdır. Stratejik görüşmeler yapacaktır” görüşünü dile getirdi. Genel Merkez yetkilileri İstanbul’a adeta karargâh kurarken, İmamoğlu’nun da delegelerle bire bir görüştüğü iddia edildi. 

‘Araları limoni’ 

Seçim sonrası yaşanan tartışmaların yanı sıra İstanbul meselesinin de Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu arasındaki gerilimi tırmandırdığını belirten kurmaylar, “Araları limoni. İstanbul’da Kemal Bey’in de, Ekrem Bey’in de adayı var. Bu yanlış. Elbette iki aday olabilir. Ama İstanbul için ‘Ekrem Bey mi kazanacak, Kemal Bey mi kazanacak’ dedirtmek de ‘İstanbul’u Ekrem aldı ya da Kemal Bey aldı’ demek de yanlış” ifadelerini kullandılar. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x