İsrail Dışişleri Bakanı Cohen: İsrail, uluslararası destek olmasa da savaşı sürdürecek

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, ülkesinin, uluslararası destek olsa da olmasa da Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdüreceğini belirtti.

AA’nın aktardığı İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Cohen, mevcut aşamada ateşkesin “Hamas’a bir hediye olacağını ve geri dönmesine olanak sağlayacağını” savundu.

Açıklamada Cohen’in, “İsrail, uluslararası destek olsa da olmasa da Hamas’a karşı savaşı sürdürecek” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Cohen’in ayrıca uluslararası topluma, küresel denizcilik hatlarını korumak için “etkili ve agresif” davranma çağrısında bulunduğu kaydedildi.

İsrailli Bakan’ın açıklaması, ABD Başkanı Joe Biden‘ın “İsrail’in Gazze konusunda dünyanın desteğini kaybetmeye başladığına” ilişkin sözlerinin ardından geldi.

Biden, İsrail’in destek kaybettiğini söylemişti

Biden, dün, İsrail’in Gazze’de ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü bombalamalar nedeniyle dünyanın desteğini kaybetmeye başladığını ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun uzun vadeli bir çözüm için hükümetini değiştirmesi gerektiğini söylemişti.

ABD’nin veto yetkisini kullanarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) işlevsiz hale getirmesi üzerine, Gazze’de acil ateşkes talebiyle dün gece genel kurulda oylanan karar tasarısı, 193 ülkeden 153’ünün desteğini alırken yalnızca İsrail, ABD, Avusturya ve Çekya başta olmak üzere 10 ülke tarafından reddedilmişti.

TIKLAYIN – ABD, Gazze’de ateşkes tasarısını veto etti: “Bu yamyamlık mantığı, yeter artık; katliamlar İsrail’i anlamanıza yetmiyorsa, daha ne yetecek!”

TIKLAYIN – ABD’den veto kararıyla ilgili açıklama: Gazze’de ateşkes, Hamas’ı yeniden güçlendirecek

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x