BMC, ticari araçlarda 2024’ü dönüşüm yılı ilan etti

Tosyalı Grubu’nun kamyon ve zırhlı araç üreticisi BMC, yeni nesil elektrikli otobüsleriyle Busworld Brüksel 2023-Uluslararası Otobüs ve Taşımacılık Fuarı’na katıldı.

Otobüsten kamyona, mayına karşı korumalı zırhlı araçlardan taktik tekerlekli araçlara, paletli araçlardan insansız kara araçlarına kadar pek çok farklı konfigürasyondaki ticari ve savunma sanayi aracını üretebilen BMC, ticari araçlarda 2024’ü dönüşüm yılı ilan etti.

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Yeni bir BMC için çalışıyoruz ve bunun için son 2 yılda yaptığımız yatırım 3,6 milyar TL’ye yaklaştı. 2024’te de yaklaşık 10 milyar TL yatırım yapmayı planlıyoruz. Ar-Ge yatırımlarımız ciromuzun yüzde 3’üne ulaştı.” dedi.

TOGG’un da ortaklarından biri olan BMC’nin kendi bünyesinde de elektrikli araçlara yatırımlar yaptığını dile getiren Fuat Tosyalı, “Teknolojideki gelişmeleri ve pazarın ihtiyaçlarını dikkate alarak Ticari Araçlar Ar-Ge bünyesinde elektrikli sürüş sistemler ile sürücü destek-otonom sistemler ekiplerini oluşturduk. Özellikle elektrikli otobüs ürün portföyümüzü genişletmek istiyoruz. Bu ekipleri sayıları artan projelerimiz ile birlikte güçlendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BMC’nin sıfır emisyon odağıyla, sadece kendi bünyesinde değil elektrikli araç ekosistemindeki bütün paydaşlarla iş birliği içerisinde çalıştığını dile getiren Fuat Tosyalı, “İki farklı elektrikli otobüsümüzden birinde ülkemizin savunma sanayi ve teknoloji alanında öncü şirketlerinden Aselsan, birinde ise Alman şirketi olan Kiepe ile iş birliği içinde çalışıyoruz.” dedi.

Procity 12m EV kendi kendini şarj edip yola devam ediyor

BMC’nin geliştirme sürecinde Aselsan ile iş birliği yaptığı Procity 12m EV otobüs modeli tavanına monte olan pantograf hızlı şarj sistemi ile 8-12 dakika gibi bir kısa mola süresinde, sürücü tarafından herhangi bir şey yapılmasına gerek kalmadan kendi kendini şarj edebiliyor. Aselsan tarafından geliştirilen 111,6 kWh’lık batarya LTO batarya kullanılan aracın yine Aselsan tarafından geliştirilen HVSM-287 elektrik motoru toplam 335 HP güç üretiyor. Hızlı şarj ile 80 km menzil sunan Procity 12m EV, şehir içi toplu taşımada pratik ve hızlı şarj özelliğiyle emisyonların azaltılmasına önemli katkılar sağlayacak bir akıllı cihaz olarak dikkat çekiyor. Aracın 2024’ün ikinci yarısında seri üretime geçirilmesi hedefleniyor.

Kiepe tarafından geliştirilen sistem 300 kilometre menzil sunuyor

Procity 12m EV modelinin bir başka versiyonu ise Alman Kiepe şirketi tarafından geliştirilen elektrikli araç güç ve şarj sistemi paketine sahip. 362 kWh’lık NMC batarya kullanılan aracın HVSM-287 elektrik motoru ise toplam 215 HP güç üretiyor. DC şarj ile 5 saatte 300 kilometre menzil sunan otobüsün Kiepe versiyonunda da pantograf hızlı şarj sistemi opsiyonel olarak sunuluyor. 55 dakikalık hızlı şarj ile 300 kilometrelik menzile ulaşan bu versiyonun da 2024 sonunda seri üretime geçirilmesi planlanıyor. BMC ayrıca her iki projenin 18 metrelik otobüs versiyonu için de çalışmalarına devam ediyor.

BMC bataryalı elektrikli araçlarla ilgili çalışmalarına ek olarak Avrupa Birliği’nin ağır vasıtalarda sıfır emisyon hedefleri çerçevesinde yürütülen ESCALATE projesi içinde de yer alıyor. Bu proje kapsamda hidrojen ile çalışan bir kamyon (18t – 4×2 çekici) geliştiriyor.

Tosyalı: Bugüne kadar Avrupa’ya 1000’nin üzerinde otobüs ihraç etti

BMC’nin ticari araç satışlarının yüzde 65’nin ihracattan geldiğini, dünyada 80’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini dile getiren Tosyalı, “Sırbistan’da, Karadağ’da, Romanya’da, Yunanistan’da Gürcistan’da, İspanya’da, İtalya’da ve Azerbaycan’da, daha birçok ülkede BMC’nin otobüslerini yollarda görebilirsiniz. Her şehre uygun otobüslerimizle özellikle Avrupa’da tercih edilen markalardan biriyiz. Kamyon ihracatımızın yüzde 80’e yakını da Avrupa’ya gerçekleşiyor.” dedi.

BMC’nin elektrikli araçları ve gelecekte hidrojen ile çalışan araçlarıyla karbonsuz bir yaşam için çalışmaya devam ederken tesislerini de sıfır karbon ile üretim yapar hale getireceğini dile getiren Fuat Tosyalı, “BMC’nin üretim tesislerinde sürdürülebilirlik odaklı bir dönüşüm başlattık. Bunun önemli adımlarından birini de yaklaşık 140 milyon TL yatırım bedeliyle hayata geçirdiğimiz BMC Çatı GES projesi oluşturacak. 81.000 metrekare kapalı alan bulunan BMC Pınarbaşı tesislerinde toplam 60.000 metrekare tesis çatısına güneş paneli kurulumu yapıyoruz. 7.900kWp DC kurulu güç sunacak GES ile ilk yıl 11,2 milyon kWh enerji üretmeyi hedefliyoruz. Projenin büyük bir çoğunluğunu tamamladık. Bu ay içerisinde devreye almayı planlıyoruz. BMC Pınarbaşı tesisimizin 2022 yılı elektrik tüketiminin 19 milyon kWh olduğunu düşündüğümüzde bu yatırım bizim elektrik tüketimimizin yarısından fazlasını karşılayacak. Aynı zamanda güneş gibi temiz bir enerji kaynağını kullanarak 58.543 adet ağaç dikimine karşılık gelen karbon salımının da önüne geçmiş olacağız. Uzun vadede hedefimiz tesislerimizi sıfır karbon üreten bir sürdürülebilir yapıya kavuşturmak olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x