BIS: Merkez bankaları enflasyon konusunda henüz düzlüğe çıkmadılar

Foreks Haber’e göre, BIS’in para ve ekonomi birimi başkanı Claudio Borio, “Görünüm iyileşti ancak aklımızda tutmamız gereken kilit nokta, ormandan çıkmadığımız ve işin yapılması gerektiğidir” dedi.

“ESNEK VE ÇEVİK”

Borio, merkez bankalarının enflasyonu düşürme konusunda “lazer odaklı” olduklarını kanıtladıklarını, ancak söylemdeki yumuşamanın bir başka işareti olarak, yavaşlayan küresel ekonominin gerektirmesi halinde “esnek ve çevik” olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Borio, borçlanma maliyetlerindeki büyük artışın ardından “kredi riskinin ortaya çıkmasının” hala beklendiğini, ancak Hamas’ın İsrail’e saldırısının ardından Ekim ayında Orta Doğu’da yükselen tansiyona piyasaların verdiği ölçülü tepkinin güven verici olduğunu söyledi.

Ultra düşük faiz oranları döneminin “geride kaldığını”, ancak piyasaların ve merkez bankacılarının faiz oranlarının nerede dengelenmeye başlayacağını düşündükleri konusunda açıkça bir çekişme olduğunu yineleyen Borio, merkez bankalarının “risklerin farkında olduğunu ve enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını gerektiği sürece yukarıda tutacaklarını belirtti ve “Bunun tam olarak ne kadar süreceğini göreceğiz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x