Sam Bankman-Fried, yeni iddianamede Çinli yetkililere rüşvet vermekle suçlandı

Investing.com – ABD savcıları bugün Sam Bankman-Fried aleyhinde, iflas eden FTX kripto para borsasıyla ilişkili Yabancı Yolsuzluk Uygulamaları Yasası’nın rüşvetle mücadele hükümlerini ihlal etmekle suçlayan yeni bir iddianame sundu.

Manhattan Federal Savcılar, Bankman-Fried‘i Çinli hükümet yetkililerine rüşvet olarak en az 40 milyon dolarlık kripto para transferi yapmakla suçladı. 

Mahkemeye yapılan başvuruda Manhattan Savcılığı, Bankman-Fried’in 13 maddelik yeni iddianameyle yargılanabilmesi için bir mahkeme duruşması talep etti. Mahkeme yeni duruşma talebini kabul ederse yıl sonuna atılan ikinci duruşmanın daha öne çekilmesi gündeme gelebilir. 

FTX’in eski CEO’su daha önce borsanın çöküşüyle ilgili sekiz ayrı suç ile itham edildi, ancak Fried, bu suçlamaları kabul etmedi. Son olarak rüşvet iddiaları hakkında henüz Sam Bankman-Fried cephesinden bir açıklama gelmedi. 

Günün öne çıkan diğer gelişmelerinde OKX’in Hong Kong piyasasın girme planları ve Binance’e açılan davanın yankıları var.

OKX, Hong Kong planlarını duyurdu

Kripto borsası OKX, bölgede faaliyet göstermek için Hong Kong sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) lisans başvurusunda bulundu.

En yüksek ikinci ticaret hacmine sahip OKC kripto para borsası, dün Hong Kong’da yeni bir iştirake sahip olduğunu duyurdu. OKX’in Hong Kong iştiraki, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yönetmeliği kapsamında sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) olmak için lisans başvurusunda bulunacak. 

Binance’e yönelik iddialar şirketin iç yazışmalarına dayandırılıyor

Dün kripto para piyasaları CFTC’nin Binance’i dava etmesiyle sarsıldı. CFTC, kripto borsasıyla birlikte CEO Changpeng Zhao ve Baş Uyum sorumlusu Samuel Lim’e de dava açtı. 

CFTC, borsayı 7 ayrı iddia ile dava ederken Binance’teki şirket içi yazışma ve iletişimlere de eriştiği iddia ediliyor. Hatta CFTC’nin davayı bu yazışmalara dayandırdığı söylentiler arasında. Dava süreci kripto piyasalarını sarsarken Binance, son 24 saatte yaklaşık 1 milyar dolarlık fon çıkışı gerçekleşti.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir