Referans fiyatlar düşük tutulurken, diğer illerde fiyat fırlıyor: Akaryakıtta büyük fiyat oyunu

Bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin, benzin ve motorindeki fiyat oyunu, akaryakıt bayileri arasındaki rekabete takıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), benzin ve motorinde İstanbul’un Avrupa Yakası’nda uygulanan fiyatı ‘referans’ olarak alıyor.

Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu bölgede fiyatları düşük tutuyor. Başta Antalya ve Kütahya olmak üzere diğer illerde fiyatlar fırlıyor, daha önceki yıllarda görülmemiş biçimde 1 TL’yi aşkın farkla ürün satışı yapılıyor. Bayiler, Anadolu’da ortaya çıkan yüksek fiyatı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet etti. EPDK, fiyatlara el attı.

Akaryakıt sektörü, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın kısa süre önce dağıtım şirketlerine yazdığı, ‘marjlarınız çok yükseldi, düşürün’, ‘aksi takdirde tavan fiyat uygulaması gündeme gelir’ yönündeki uyarı yazısını konuşuyor.

Sektörde, EPDK’nın 5’inci kez akaryakıtta ‘tavan fiyat’ uyarısında bulunmasına yol açtığı belirtilen, milyonlarca araç sahibinin de cebini doğrudan etkileyen bir gelişme yaşanıyor.

Bu gelişme hakkında bilgi verelim.

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin, bir süreden bu yana EPDK’nın referans olarak aldığı İstanbul’un Avrupa Yakası’nda benzin ve motorin fiyatlarını düşük tuttuğu ortaya çıktı.

Avrupa Yakası’nda bir litre benzinin fiyatı 21 TL 39 kuruş, motorinin de 20 TL 48 kuruş. Katkılı benzin ve motorin fiyatları 5-6 kuruş daha pahalı.

Başta Antalya ve Kütahya olmak üzere diğer illerde benzin ve motorin fiyatları, İstanbul’un Avrupa Yakası’na göre çok daha yüksek. Fark, Antalya ve Kütahya’da 1 TL’ye kadar çıkıyor.

Antalya’da 1 litre benzin 22 TL 34 kuruş, motorin 21 TL 50 kuruş. Kütahya’da bir litre benzin 22 TL 44 kuruş, motorin 21 TL 59 kuruş.

Ankara ve İzmir’de de pahalı… Ankara’da bir 1 litre benzin 21 TL 77 kuruş, motorin 20 TL 83 kuruş. İzmir’de 1 litre benzin 21 TL 79 kuruş, motorin 20 TL 98 kuruş.

Bayiler şikayetçi oldu

Bayiler, akaryakıttaki fiyat oyununu fark etti. Bazı bayiler, İstanbul’un Avrupa Yakası ile Anadolu’daki fiyat farkını CİMER’e taşıdı. Bayiler, bu tartışmalı fiyat politikasının rekabet açısından yarattığı kaygıyı dile getirdi ve konunun incelenmesini istedi.

EPDK, fiyatlara el attı. EPDK’nın uyarısı sonrasında bazı illerde çok küçük miktarda (5-6 kuruş) indirim söz konusu oldu. EPDK, indirime konu olan tutarı yeterli bulur mu? Bu soruya ‘evet’ yanıtı vermek zor.
Bu nedenle sürecin akaryakıtta 5’inci kez tavan fiyat kararına evrilip evrilmeyeceğini zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir