Mesajlar Sızdı: SEC Başkanı’na O Bitcoin Borsasından Teklif!

Wall Street Journal’a göre, Bitcoin borsa devi Binance, Gary Gensler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı olmadan yıllar önce danışman olarak işe almak istedi.

İlginç iddia: Bitcoin borsası, Gensler’i bünyesine katmak istedi!

İddialara göre, dünyanın en büyük Bitcoin borsası olan Binance, 2018 ve 2019’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) şu anki Başkanı olan Gary Gensler’i bünyesine katmak istedi. Kripto borsası, Gensler’in danışman olarak hizmet etmesini istedi ancak teklif reddedildi. Wall Street Journal’ın bir haberine göre. Bununla birlikte, mevcut SEC Başkanı, Binance Labs eski başkanı Ella Zhang ve Binance çalışanı Harry Zhou ile bazı ‘lisans stratejileri’ paylaştı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto borsası daha önce Forbes ‘Tai Chi’ belge raporuna karşı açılan bir davada Harry Zhou’nun şirkette hiç istihdam edilmediğini iddia etmişti. Ancak dava birkaç ay sonra düştü. Ayrıca Gensler, Mart 2019’da Tokyo’da Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ile bir toplantı yaptı. Başkan ayrıca MIT’de kripto üzerine bir kurs için CZ ile bir video röportajı düzenlemişti.

Binance ve Binance.US arasındaki iç içe geçmiş ilişki

Wall Street Journal haberi, Binance ve Binance.US’nin ‘şirketlerin açıkladığından çok daha fazla iç içe geçmiş’ olduğunu iddia ediyor. WSJ tarafından incelenen röportajlara ve mesajlara göre, dünyanın en büyük kripto borsası ve Amerika’daki iştiraki karışık bir kadroya ve mali duruma sahipti. Ayrıca rapor, küresel kripto borsasının muhtemelen Binance.US’un müşteri verilerine erişimi olduğunu iddia ediyor. Bunun nedeni, küresel borsa ekibinin Binance.US müşterilerinin kripto cüzdanlarını destekleyen kodu tutmasıydı.

Her iki platform arasındaki bağlantı, Şanghay’da bulunan bir çalışanın lansman zamanından önce Binance.US için alım satım hizmetlerini başlatmasıyla görüldü. Olayın Eylül 2019’da meydana geldiği bildirildi. WSJ haberi ayrıca, küresel kripto borsasının ABD’li müşterilerin türev ticaretine devam etmesine izin vermenin yollarını aradığını iddia ediyor. Bu, Binance’in ABD merkezli trader’lara yönelik hizmetlerini durduracağını açıklamasına rağmen gerçekleşti.

Haziran 2019’da, eski Uyumluluk Şefi olan Samuel Lim, kullanıcıların ‘yaratıcı ve VPN olmasına’ izin verilmesini önerdi. Ve özellikle Binance Academy, 2020’de VPN kullanımına ilişkin artık silinmiş bir kılavuz yayınladı. Ayrıca rapor, Binance.US’un ilk CEO’su Catherine Coley’nin çalışanlarından haftalık raporlar göndermelerini istediğini iddia ediyor. Bu, onları CZ’ye ve eski Finans Direktörü Wei Zhou’ya iletmek içindi. Özellikle, Nisan 2021’den beri kripto alanında aktif olmayan Coley, şunları belirtmişti:

Herkes lütfen haftalık yayınlarınızı bu gece 19:00 est / 16:00 pst’den önce yayınlayın. Böylece Wei’nin lütfunu görebiliriz. Cumartesi, Haftalık Güncellemeler için! Bana CZ/Wei’nin geçen haftaki çalışmanız hakkında bilmesi gerektiğini düşündüğümüz 2-5 maddelik madde gönderin.

Coley ayrıca personelini Şangay’dan erişim, yanıtlar ve finansman gerektiren işle ilgili konuları sormaya yönlendirmişti. Bu talimat, her iki firma personelinin Ocak 2020’de Güney Kore’ye geri çekilmesinden hemen önce verildi. Ayrıca WSJ, Telegram mesajlarına dayanarak Binance’in Amerikan iştirakinin bütçesinin bazı kısımlarını gözden kaçırdığını iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir